Etusivu Foorumit Päävalikko Tekniikka Iskunvaimentimet, Täristäminen Katsastuksessa!?

Esillä 14 viestiä, 1 - 14 (kaikkiaan 14)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • #224977

     

     

     

     

     

     

    #224980

    Onhan se myönnettävä, että yksi massaiskari oli jumissa silloin täristettäessä. Mutta eikö rättäri ole vähän liian kevyt siihen laitteeseen? Nykyisessä vakiopaikassa Poppalooraa ei sillä rasiteta vaan todetaan jousituksen hoitavan tehtävänsä riittävän hyvin ottaen huomioon käytön, iän ja ajettavat kilometrit. Samoin pieni väljyys olkatapeissa saa armon.
    Hankin massaiskarin Ranskasta. Ja vieläpä niin, että Intiassa oleva ranskalainen sen minulle etsi, yhteydenpito tankeroenglannilla puolin ja toisin. Iskaribisnes oli testi, kun se tuli niin uskalsin tilata sieltä moottoripyöränkin. Sitä tosin jouduin kovin odottelemaan, mutta se on toinen juttu se.

    #225234

    Niin joo sitähän mun pitikin kysyä, että olikos sen massaiskarin kunnostus/huolto semmoinen toimenpide, että ensin testais ravistamalla että onko se kuula sisällä irrallaan vai ei. Jos mötikkä tuntuu olevan kiinteä niin päätyruuvi auki, liotusta polttoöljyssä tms liukasteessa ja uudet öljyt sisälle. Mutta minkä verran siellä kuuluisi olla ja minkälaista nestettä? Pannaanko sinne LHM:ää vai 30W ruohonleikkuriöljyä? Ajattelin tulevana suvena käydä ne läpi.

    #225236

    Massaiskarin testauksena olen kokeillut mitenkä se esimerkiksi puukyynykseltä pomppaa takaisin kun sen 30 sentistä pudottaa.
    täysin jumissa oleva ei juuri pomppaa.Kunnossaoleva noin 10 senttiä.

    tv seppon

    #225237

    Luulisin, että yleisin syy massaiskarin toimimattomuuteen on siinä, että on käytetty vasaraa niiden irrotuksessa. Massaiskarin toinen kiinnityspultti on aika tiukalla sovitteella, joten ei irtoa ihan helpolla. Vaikka iskarin kuori onkin aika paksua tavaraa, niin ei kuitenkaan kovin kovaa iskua rarvitse kun siihen tulee sen verran klommoa, että alkaa jumittamaan. Se klunssi siellä sisällä on aika pienellä välyksellä. Tämä jumitus ei lähde liottamalla vaan pitää iskari purkaa ja hioa sisäpuolelta kohoumat pois.

    Täällä hyvä kuva sivulla 9. https://dl.dropboxusercontent.com/content_link/AyQA14KSc54aBXHbG9FoHwHcnuJClvHmtM3vwOZ2f7qw0p0oV2O5fcomIwC5bjw2/file

    LHM on ihan hyvä öljy iskariin ja määrä on muistaakseni 0,8dl.

    #225250

    Ei päästä katsomaan Topin kuvaa. Erroria pukkaa. Muistaakseni ravistamalla pitäisi jo havaita ehjässä iskarissa onko siellä liikettä vai ei. Muistikuva saattaa olla harhainenkin. Ainakin pitäisi nähdä iskarin rakenne ennenkuin sitä rupeaa väärästä kohtaa auki sahaamaan.

    #225266

    Mun käsitykseni on, että katsastusmies ei sasi uskoa pelkkään lukemaan mittauksessa, jos sen antama tulos on poikkeuksellinen. Silloin asiaa pitäis lähestyä myös perinteisesti koettelemalla. Olen myös katsastajilta kuullut, että mittareita on ainakin kahta tyyppiä, joista toinen ei ymmärrä 2cv:n jousitusta.

    #225282

    Jostain syystä en saa tuota linkkiä toimimaan. Toimii silloin kun sen laittaa, mutta kun sulkee selaimen ja avaa uudelleen, niin ei toimi enää.

    #225286

    Jostain syystä en saa tuota linkkiä toimimaan. Toimii silloin kun sen laittaa, mutta kun sulkee selaimen ja avaa uudelleen, niin ei toimi enää

    Näkyy ilmeisesti niin pitkään kun kirjautumissessiosi Dropboxiin on auki. Jos haluaa linkittää dropbox kuvan tulee se olla Dropboxin sisällä olevassa Public hakemistossa.

    #225287

    Jostain syystä en saa tuota linkkiä toimimaan. Toimii silloin kun sen laittaa, mutta kun sulkee selaimen ja avaa uudelleen, niin ei toimi enää

    Näkyy ilmeisesti niin pitkään kun kirjautumissessiosi Dropboxiin on auki. Jos haluaa linkittää dropbox kuvan tulee se olla Dropboxin sisällä olevassa Public hakemistossa.

    Tuo linkki on näiden Killan sivujen arkistoon.

    #225302

    Oliko tuo hylätty iskaritestissä liian alhaiesen lukeman vuoksi, vai liian suuren pyörien välisen eron takia ?
    Ainakin minun 2CV6:sesta testeri erotti vuotaneen etuiskarin, antaen huomattavasti pienemmän lukeman sille pyörällle.
    Mutta tässä ei siis ole massaiskareita lainkaan. Nuo massat taitaa ainakin toisinaan saada koneen sekoilemaan.
    Eli jos testi näyttää kovasti eri lukemia pyörille, todennäköisesti jonkinlaista vaivaa siellä on.

    #225303

    Rengas paineet vaikuttaa myös 2cv:n iskaritestiin,, kovilla rengaspaineilla pyörä hyppii hillittömästi kun taas matalemmilla paineilla rengaskin osallistuu iskunvaimennukseen..

    Mauno Nurkkala.. Raahe - Piehinki - Ylitornio.
    Lapinjaos Hupimestari.. 🙂

    #225304

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    #225538

    Tänään katsastin Acadianen. Mukanani oli vuoden takainen printti samalta konttorilta ja vertailin mielenkiinnoilla tuloksia. Kaikki iskunvaimentimet olivat samat kuin vuosi sitten ja ilmanpaineet kutakuinkin myös.

    Edessä tulokset olivat parantuneet ollen reilusti yli 10 %.

    Takana tulokset olivat huonontunet alle 10 %:n mikä on periaatteessa hylkyraja. Katsastusmiehen kanssa todettiin, että heiluttamalla vaimennus toimii hyvin ja reilu vuosi sitten vaihdetuissa LIP-vaimentimissa olivat vielä tarratkin pinnoissa tallella.

    Todennäköisesti tulos johtuu toisaalta 2cv:n vaakatasossa olevista vaimentimista ja toisaalta pitkistä joustinvaroista. Täryyttäminen testaa vain murto-osaa vaimentimen liikeradasta ja kohdistuu väärään suuntan.

    Katsastusmies vahvisti, että kilpailevan aseman toisenmerkkisellä testerillä virhe voisi olla vieläkin suurempi.

    Kertoivat myös testanneensa eri ilmanpaineilla eikä normaaliautossa se ollut juurikaan vaikuttanut tulokseen.

    Mutta läpi meni ilman moitteita, kun oli nuori Sitikan tekniikastakin kiinnostunut järkimies katsastajana!

Esillä 14 viestiä, 1 - 14 (kaikkiaan 14)
  • Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.