Etusivu › Forums › Päävalikko › Arkisto › Autohavainnot (Arkisto) › Talvi tulee, varottava esimerkki…
- This topic is empty.
-
AuthorPosts
-
14.9.2006 at 12:14 #122818
talvisäilytyksestä:
Kun pistätte kulkimia säilytykseen, niin paketoikaa niitä vuoron perin, ettei käy näin:

Tässä tapauksessa (omia ovat) kävi niin, että tallikyhäelmän niska petti hitsauksistaan, ja koko teelmys taittui noiden kolmen kaunokaisen konepelleille eli tarinan opetus:
Jos yksi olisi ollut toisinpäin tallissa – olisi nyt ehjä konepelti.
Talli odottelee viileämpää syksyä, tuolla kun asuu muutama kymmenentuhatta ampiaista tällä hetkellä…
Jimmi Porist'
044-339238kuusi
jimmi65(ät)gmail.com16.9.2006 at 09:57 #136692Vinkki numero 2: Laittakaa hyvät ihmiset sinne auton/kulkimen allekkin pressu! Ilman “lattia”pressua maasta nousee älytön määrä kosteutta ja katoksesta tulee vain kasvihuone, jossa pohja muhii entistä nopeampaa… Muutenkaan sitä pressuhärdelliä ei kannata sitoa liian tiiviiksi auton ympärille, jotta ilmavirta pääsee läpi ja pysyy paketti kuivana, vrt. heinälato. Hyvää syksyä kaikille ja makoisia talviunia kesäkärryille.
Espoo-Ke-Su
[B] [color color=blue]Dyane -68, Dyane Super -73, 2cv6 -77, 2cv Super -71, 2cv6 AK XXXL -76 [/color][/B]22.9.2006 at 12:04 #136693Tukijalkojen määrä ja kantokyky ei tainnut olla ihan oikeassa suhteessa katon pinta-alaan ja painoon, ja talvella tulee sitten vielä lumen paino noiden lisäksi.
No, onni onnettomuudessa on se, ettei katoskyhäelmässä ollut yhtään Rättäriä.22.9.2006 at 14:54 #136694Toi kehikko on armeijan ylijäämää, oikeasti sen ympärillä on tiukka pressuteltta – nyt tuli pistettyä peltiä ylle ja UNOHDETTUA SYKSYLLÄ pistää vaijerit ristikulmista ja jalasta jalkaan, joten viime talven vesi-jää-vesi-lumi-jää-massa oli aivan hemmetillinen ja siihen vielä hyvät purjepressut ympärillä, niin johan sitä vahvempikin rakenne notkaa, saati tämänlainen sijaistalli. On vielä tuolla 30 kilometrin päässä, joten ei tule talvella usein huollettua.
Nyttemmin jo tulossa tukevammaksi… 🙄
Jimmi Porist'
044-339238kuusi
jimmi65(ät)gmail.com -
AuthorPosts
- The forum ‘Autohavainnot (Arkisto)’ is closed to new topics and replies.