Etusivu › Forums › Päävalikko › Tekniikka › Operaatio etupyörän laakerin vaihto…
- This topic is empty.
-
AuthorPosts
-
4.9.2013 at 18:16 #128466
lauantaina operaatio alkoi..porasin lukitukset..ei ollut avattu aikaisemmin…alkuperäisellä työkalulla ja 1.5m varrella..tiukassa kuin p….kele..ja naks..työkalun hammas poikki…poralla lukitus rengas poikki ja pois..pirskutti siellä oli jotain liimaa..hommahan jäi kesken koska ei ollut hyvää lukitusmutteria ja työkalua..apua tuli Pasulta eli työkalu ja artikkelista uusi mutteri…hassua on se että Kojootilla sattui täysin sama homma samaan aikaan…(liiman tököttiä ja työkalu rikki )
Onkos muut nähneet liimoja kierteissä ?5.9.2013 at 19:31 #170020En ole varma mitä oli välissä, kun viimeksi po laakerin vaihdoin, mutta kovaa oli kiinni. Työkalu säilyi kyllä ehjänä, mutta rautakanki katkesi.
15.9.2013 at 08:24 #170021vasemman etupyörän laakeri tarvitsee kipeästi vaihtoa vielä ennen talvea. Mahtaako Turun suunnalla olla kokenutta apua saatavilla? Edellisiä kun lukee, tarvinnee sittenkin näitä erityisiä työkaluja saati rautakankea?
Arvelin selviäväni vaihdosta ” tien päällä” , mm. tuosta lukitusrenkaan avaamisesta.
Miten on, saako laakerin ulos muulla konstilla kuin erityisellä ulosvetäjällä? 1813- T (Haynes ).Miten olette hommasta selvinneet?
15.9.2013 at 12:15 #170022Kun lukkorengas on irroitettu niin laakeri liukuu pesästä pois melkein sormin pyöntämällä.. 😀
Mauno Nurkkala.. Raahe - Piehinki - Ylitornio.
Lapinjaos Hupimestari.. 🙂15.9.2013 at 14:48 #170023@Musta Hattuinen Mies wrote:
Kun lukkorengas on irroitettu niin laakeri liukuu pesästä pois melkein sormin pyöntämällä.. 😀
ok – mukava tietää ettei siihen tarvita mitään erityisiä juttuja : ) huulitiivisteet (?) eli stefat ilmeisesti vielä tulee laakerin molemmille puolille – yritän muistella olikohan näiden kokoja jossain kohtaa killan sivuilla tai haynesin kirjassa mainittu ?
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.