Etusivu › Forums › Päävalikko › Tekniikka › 2cv6 bensatankin tarkistusluukku/tankin irrotus
- This topic is empty.
-
AuthorPosts
-
2.8.2014 at 16:57 #128970
Potilas 2cv6 77. Ongelma: bensa ei tule tankista pumpulle. Todettu paineilmalla molemmista suunnista puhaltamalla. Tukossa on.
Kysymykset: 1) Onko ns. tarkistusluukkua ollenkaan? En löytänyt. 2) Miten bensatankin saa irti? Huolellisen massauksen johdosta tankin pohjasta tai sivuilta ei ainakaan nopeasti löytynyt mitään kiinnikkeiden tapaisia.2.8.2014 at 19:02 #173173Tankki kiinni neljällä M7 pultilla. Altapäin. Kaksi taka-akselissa ja kaksi sivuilla.
Pudota tankki pois niin löytyy yläpuolelta Mittarin anturille ja bensan lähdölle yhteet.2.8.2014 at 19:03 #1731741. Ei noin uudessa. 2. Neljällä pultilla tankin puolivälin korkeudella reunoissa suoraan ylöspäin. Samalla kun tankin irroitat vaihda koko bensaputki tankilta konehuoneeseen niin tulee ainakin kuntoon. Saattaa olla kasaankin painuneena.
9.8.2014 at 11:01 #173175Tankin liitäntäkumi muoviseen pensaletkuun kannattaa uusia jos tankki irrallaan, ei mitenkään harvinaista
että on murtunut-murtumassa, pitää olla 5 mm :n letkua muuten. Tämä voi tietenkin olla myös kuvattujen
oireiden perimmäinen syy. Jokatapauksessa pienellä vaivalla välttyy tulevilta harmeilta. Ja anturin metalliputkikin voi muuten olla ruostunut puhki11.8.2014 at 14:11 #173176Juuri noin oli käynyt: kumiputki tankin ja bensaputken väliltä poikki. Sitä luukkua kyllä kaipaisin, mutta tekemättä jäi. Täytyy uskoa, että uusi kumikappale kestää…
11.8.2014 at 15:11 #173177omassa tiinassakaan luukkua ei ole. tankkia on parikin kertaa pudoteltu alas -ei siinä sinällään mitään, kokovartalovoimisteluahan se vaatii. Luukku olisi kuitenkin ihan paikallaan ettei sitäkään jumppaa tarvitsisi tehdä ( kaupunkilaisen alituinen ongelma = verstas parkkipaikalla )
Olisiko jollain dyanen mitat tai tieto sen verran esillä, että osaisi sanoa vaikkapa mitan varapyöräkotelon etureunasta bensa-anturin keskelle – (peltitankki) Keskilinjallahan se muuten on. Vai jääkö anturi kuitenkin koria kannattelevan metallituen alle?
Kuvittelin leikaavani reiän tankin ollessa paikallaan ( ei sentään rälläkällä kuitenkaan ). Reikä sopivan kannen mukaan mitoitettuna.
11.8.2014 at 16:40 #173178Moi
Siellä taitaa vain olla vastassa se takaturvavöiden keskikiinnikkeiden tukirauta. Toki sen raudan saa sieltä pois pultit irrottamalla.
M11.8.2014 at 19:08 #173179Takaturvavyön keskikiinnitysrauta tulee anturin päälle, ei onnistu “luukuttaminen”, ja mitä hyötyä siitä on?
Turvavyötelineestä sitävastoin mielestäni on, tukee mainiosti koria ja itse pidän sitä välttämättömyystarvikkeena
vaikken turvavöitä tarvitsekaan. Minulla muutama ylimääräinen muuten jos joku tuntee tarvitsevansa.
Tuon kumiletkunpätkän kun kerran uusii ja tervaa kunnolla koko tankin yläosan, varsinkin nämä 25-litraiset,
voi jättää “kurkistelut” seuraaville sukupolville tai omistajille .
Muistaakseni 20 litran tankki tukiraudan kanssa vaatii hieman tankin alentamista, tällainen yhdistelmäkin minulla on ollut
eikä 72-mallin korin tirkistysreiästä ollut tällöinkään hyötyä. -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.